Tempo Matador

1951-tempo-matador-adjpgFirma Tempo, znana również jako Vidal & Sohn Tempo-Werke GmbH powstała w 1924 roku ,to popularny niemiecki  producent samochodów z siedzibą w Hamburgu . Firma została założona przez Oscara Vidal .Zakład  produkował popularne samochody dostawcze takie jak Matador i Hanseat. Tempo produkowane również małe pojazdy wojskowych w latach 1930 i 1940.Firma często korzystała z podzespołów sprawdzonych w innych autach takich jak Land rover czy VW czy Austin.

1951-tempo-matador-adjpg

W 1958 roku, Firodia Ltd, indyjski producent samochodów rozpoczyna produkcję samochodów trójkołowych Hanseat we współpracy z Tempo-Werke. Później wprowadzono czterokołowego Tempo Matador  który  był bardzo popularny w Indiach  , gdzie służył jako auto transportowe . Czterokołowy Matador pozostawał w  produkcji  od 1949 do 1967 roku.

 

tempo-matador-07To auto z mordką małego psiaka wyprodukowano w niewielkiej ilości i robiły jako konie pociągowe dlatego nie przetrwało ich za wiele .Dlatego ich ceny to kosmos a może jeszcze dalej jak ten na OLD BUG http://www.oldbug.com/jarvtemp.htm

jarvismatador051Pierwsza seria Matadora ta która nas najbardziej interesuje z 25 konnym silnikiem 1100 z VW powstała w latach 1949-1952 zakończyła się na 1362 sztukach .Jednym z najbardziej interesujących faktów na temat historii Tempo jest to, że firma  była na najlepszej drodze do zdobycia rynku aut dostawczych w całej Europie, ale ktoś stanął na drodze. Ponieważ Volkswagen dostarczył silnik i skrzynie biegów do Matadora a sami produkowali małe ciężarówki tak więc w końcu liderzy w Volkswagenie zdali sobie sprawę, że pomagają konkurencji.Wynikiem czego  w 1951 roku,  wyciągnięto wtyczkę dla Tempo i odmówiono dostarczenia im silników ,torując tym samym drogę dla swojego wyrobu jakim był nowym Volkswagen Transporter.

Tempo został zmuszony do ponownego zaprojektowania ciężarówki, a następnie zdecydował się przejść na brytyjski 4-cylindrowy silnik chłodzony wodą Austin.

A Matador z silnikiem VW chłodzonym powietrzem umieszczonym z przodu jest chyba najbardziej poszukiwanym przez miłośników marki rarytasem .

W 1966 r., Tempo współpracuje z Hanomag AG  a produkowane pojazdy są sprzedawane pod nazwą Hanomag, a od 1967 pojazdy były sprzedawane pod nazwą „Hanomag-Henschel”. W 1971 Hanomag-Henschel został zakupiony przez Daimler-Benz AG. I tak znikła marka Tempo.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii historia VW i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.