Fabryka TORNEDO ul.Św Trójcy 34 – historia budynku

Budynek Fabryki Tornedo został wybudowany w Bydgoszczy na ul.Św. Trójcy 34 w 1927 roku i przetrwał do lat 80-tych .W tym czasie wiele się zmieniło wokół fabryki a także fabryka zmieniła właściciela na ZZR późniejszy ROMET . Który doprowadził do ruiny budynek i sprzedał z uwagi na dobre położenie posesji .Tak wyglądał w swoim najlepszym okresie przed wojną .Potem było już tylko gorzej czyli wysokie ogrodzenia jak w obozie pracy i zasieki.

obraz1rs7Fabryka ta znajdowała się na terenie dzisiejszej stacji Shell i Mc.Donald z tym że do lat 70 tych to miejsce wyglądało inaczej . Tam gdzie dzisiaj biegnie ulica M. Focha do Brdy płynął kanał bydgoski i właśnie na brzegu kanału stała fabryka rowerów. Katastrofą dla plant stała się decyzja władz miejskich o zasypaniu odcinka Kanału o długości 624 m od ul. Grottgera do ul. Wrocławskiej wraz z dwoma śluzami i mostem. Władze uznały, że fragment Kanału musi ulec zniszczeniu wobec konieczności poszerzenia arterii komunikacyjnej w ciągu wschód-zachód. W 1971 r. na dawnej trasie Kanału powstała sześciopasmowa   ul.Focha(dawniej ul. Czerwonej Armii) oraz torowisko tramwajowe, otoczone szpalerem okazałych drzew.

Most tornedo

Wiem że dzisiaj trudno jest sobie to wyobrazić bo krajobraz zmienił się diametralnie a z tamtych lat na zdjęciach można rozpoznać jedynie budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr.1.Pierwsze zdjęcie to widok na fabrykę od strony kanału w momencie zasypywania kanału i później gdy była już tam ulica.

kan1 tornedoimg067A tak wygląda to miejsce dziś , amerykańska kanapka i paliwo . Tyle zostało z największej przedwojennej fabryki rowerów i motocykli TORNEDO .

104_2771-800x600

DAWID

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stare rowery i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.